  • LMG3411R070RWHT
LMG3411R070RWHT
advertisement
Manufacturer No:
LMG3411R070RWHT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMG3411R070RWHT
Package:
32-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
LMG3411R070RWHT Overview
For packaging, Tape & Reel (TR) is used.Cost savings are achieved by including H bridge in the 32-VQFN Exposed Pad package.Reliabilbridge drivery can be improved by increasing 9.5V~18V's supply voltage.Surface Mount is mounted on H bridge circuit.The operating temperature of -40°C~125°C TJ enables motor driver H bridge to work normally.H bridge motor driver has many applications, including Synchronous Buck Converters.Bootstrap Circuit is also one of full bridges specific characteristics.32 terminations are used to terminate transmission lines with H bridges that match their characteristic impedance.Based on its base H bridge ic number of LMG3411, further related H bridge ics can be identified.
LMG3411R070RWHT Features
Available in 32-VQFN Exposed Pad Package / Case
Operating Temperature at the range of Surface Mount
Interface IC Type : LMG3411
LMG3411R070RWHT Applications
  • Industrial Automation
  • Compact Blade Servers
  • Voltage Regulators for GPUs
  • Voltage Regulators for CPUs
  • OA equipments
  • Optical disc drives
  • Small Form-Factor Voltage Regulator Modules
  • Voltage Regulators for DDR memory arrays
  • DC-DC Converters
  • High-Performance Gaming Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
LMG3411R070RWHT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Bootstrap Circuit
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Synchronous Buck Converters
  • Technology
    Gallium Nitride (GaN) FETs
  • Voltage - Supply
    9.5V~18V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Base Part Number
    LMG3411
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N32
  • Interface
    Logic
  • Output Configuration
    Half Bridge
  • Operating Mode
    DEPLETION MODE
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Voltage - Load
    480V Max
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    12A
  • Fault Protection
    Over Current, Over Temperature, UVLO
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    100A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    480V
  • Rds On (Typ)
    70m Ω