  • LM9076QBMAX-3.3/NOPB
LM9076QBMAX-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM9076QBMAX-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM9076QBMAX-3.3/NOPB
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LM9076 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 4509
Step5Bar-code shipping tag
LM9076QBMAX-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LM9076
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    4.5mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    3 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    5.35V
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    45μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 150mA
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    150mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.25V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    60dB
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    55V
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm