  • LM9036QMM-3.3/NOPB
LM9036QMM-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM9036QMM-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM9036QMM-3.3/NOPB
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
Fixed 0.65mm LM9036 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 26096
Step5Bar-code shipping tag
LM9036QMM-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    18.398841mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LM9036
  • Current - Supply (Max)
    2mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    50mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    25μA
  • Accuracy
    5 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    20μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.40V @ 50mA
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Input Voltage Absolute-Max
    55V
  • Output Voltage Accuracy
    5 %
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm