  • LM9036MX-3.3
LM9036MX-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM9036MX-3.3
HK JDW NO:
815-LM9036MX-3.3
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LM9036MX-3.3
Description:
Fixed LM9036 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 20199
Step5Bar-code shipping tag
LM9036MX-3.3
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LM9036
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    2mA
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    50mA
  • Accuracy
    5 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.40V @ 50mA
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Input Voltage Absolute-Max
    55V
  • Output Voltage Accuracy
    5 %
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm