  • LM9036MM-3.3/NOPB
LM9036MM-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM9036MM-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM9036MM-3.3/NOPB
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
Fixed 0.65mm LM9036 PMIC 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 5905
Step5Bar-code shipping tag
LM9036MM-3.3/NOPB
  • Current - Supply (Max)
    2mA
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    50mA
  • Accuracy
    5 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.40V @ 50mA
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Thickness
    970μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
  • Terminal Pitch
    0.65mm