  • LM9036M-3.3/NOPB
LM9036M-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM9036M-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM9036M-3.3/NOPB
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Fixed Tin LM9036 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 5029
Step5Bar-code shipping tag
LM9036M-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LM9036
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    2mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    50mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    25μA
  • Accuracy
    5 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    -45V
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    20μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.40V @ 50mA
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    5 %