  • LM79L12ACM
LM79L12ACM
advertisement
Manufacturer No:
LM79L12ACM
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM79L12ACM
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LM79L12ACM
Description:
Fixed LM79L12 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 6345
Step5Bar-code shipping tag
LM79L12ACM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    100mA
  • Base Part Number
    LM79L12
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    -35V
  • Output Voltage
    -12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Configuration
    Negative
  • Quiescent Current
    6mA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    -14.6V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • PSRR
    52dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    2.5V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.7V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Nominal Output Voltage
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm