  • LM78M18CT
LM78M18CT
advertisement
Manufacturer No:
LM78M18CT
HK JDW NO:
295-LM78M18CT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
2.54mm PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 13505
Step5Bar-code shipping tag
LM78M18CT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output
    18V
  • Output Voltage 1
    18V
  • Number of Regulators
  • Input Voltage (Max)
    33V
  • Dropout Voltage
    2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    2V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Input Voltage Absolute-Max
    35V
  • Adjustability
    FIXED
  • Load Regulation-Max(%)
    0.36%