  • LM78M15CT
LM78M15CT
advertisement
Manufacturer No:
LM78M15CT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM78M15CT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
Fixed LM78M15 PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 57237
Step5Bar-code shipping tag
LM78M15CT
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    LM78M15
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-XSFM-T3
  • Voltage - Input (Max)
    35V
  • Output Voltage
    15V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Output Voltage 1
    15V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    3mA
  • PSRR
    69dB (120Hz)