  • LM53603AQPWPRQ1
LM53603AQPWPRQ1
advertisement
Manufacturer No:
LM53603AQPWPRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM53603AQPWPRQ1
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Description:
16 Terminals 3.9V 16-Pin LM53603 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2.1MHz Tape & Reel (TR) 3A 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 6622
Step5Bar-code shipping tag
LM53603AQPWPRQ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO OPTS IN PFM CONTROL TECH, ALSO AVLB VOUT = 5V, ALSO OPTS IN ADJ MODE FROM 3.3 TO 6V
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    LM53603
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Adjustable
  • Voltage - Input (Min)
    3.9V
  • Input Voltage-Nom
    13.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Quiescent Current
    23μA
  • Max Output Voltage
    6V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    2.1MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm