  • LM53601AQDSXRQ1
LM53601AQDSXRQ1
advertisement
Manufacturer No:
LM53601AQDSXRQ1
HK JDW NO:
815-LM53601AQDSXRQ1
Package:
10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
10 Terminals 3.8V 10-Pin LM53601 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2.1MHz Tape & Reel (TR) 1A 10-WFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1559
Step5Bar-code shipping tag
LM53601AQDSXRQ1
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    10-WFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    10
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM53601
    1
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Type
    Adjustable
  • Voltage - Input (Min)
    3.8V
  • Input Voltage-Nom
    13.5V
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    23μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Frequency - Switching
    2.1MHz
  • Synchronous Rectifier
  • Voltage - Output (Max)
    6V
  • Height
    800μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm