  • LM46000PWP
LM46000PWP
advertisement
Manufacturer No:
LM46000PWP
HK JDW NO:
815-LM46000PWP
Package:
16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
LM46000PWP
Description:
16 Terminals 3.5V 16-Pin LM46000 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 200kHz~2.2MHz Tube 500mA 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 9704
Purchasing and Inquiry
LM46000PWP Overview
For optimal performance, this voltage regulator makes use of the Tube package. A voltage regulator consists of 16 terminations. A SWITCHING REGULATOR type of analog IC is equipped with this regulator voltage, which is the type of analog IC that is used in it. There is a 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package available for this voltage regulator, as DC DC switching regulator is space-saving. There are 1 outputs configured on the voltage regulator. This DC DC switching regulator generates Adjustable output on its output pins. A Surface Mount mounting is required for this switching regulator. In order for it to operate properly, dc to dc voltage regulator's operating temperature should be at -40°C~125°C TJ. In this voltage regulator 12v, the switching frequency is 200kHz~2.2MHz. Regulator 3.5V can operate with dc to dc voltage regulator's minimum input voltage 3.5V. As a result, the output voltage of the voltage regulator 12v (Min/Fixed) is 1V. It features maximum design flexibility due to dc to dc voltage regulator's 500mA output current. Voltage regulator's input voltage can reach 60V. This voltage regulator's peak reflow temperature is so high as to make it virtually indestructible. For operation, voltage regulator provides a nominal input voltage of 24V. The LM46000 family of DC/DC regulators includes this DC/DC regulator. A voltage of 3.3V volts can be generated by DC DC switching regulator. The switching regulator operation is carried out by 16 pins. DC DC switching regulator is able to operate in an easy way on the basis of the maximal output voltage of 28V. Known as a switching DC-DC regulator, this electronic voltage regulator 12v is part of the SIMPLE SWITCHER? family. No external factors affect how much current harley voltage regulator consumes.
LM46000PWP Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
16 pins
LM46000PWP Applications
There are a lot of Texas Instruments LM46000PWP Voltage Regulators applications.
  • Electric water heaters
  • Drilling machines
  • PSRR circuits
  • Analog precision reference circuits
  • Imported equipment
  • Various CNC machine tools
  • Grinders
  • Driver circuits
  • Remotely powered electric motors
  • Product testing
Step5Bar-code shipping tag
LM46000PWP
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LM46000
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Adjustable
  • Voltage - Input (Min)
    3.5V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Quiescent Current
    24μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    200kHz~2.2MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
  • Voltage - Output (Max)
    28V
  • Output Voltage-Min
    1V
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm