  • LM43603DSUR
LM43603DSUR
advertisement
Manufacturer No:
LM43603DSUR
HK JDW NO:
815-LM43603DSUR
Package:
16-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
16 Terminals 3.5V 16-Pin LM43603 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 200kHz~2.2MHz Tape & Reel (TR) 3A 16-VFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8272
Step5Bar-code shipping tag
LM43603DSUR
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    35 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, Wettable Flank
  • Package / Case
    16-VFDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LM43603
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    3.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1V
  • Frequency - Switching
    200kHz~2.2MHz
  • Synchronous Rectifier
  • Voltage - Output (Max)
    28V
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm