  • LM43602PWP
LM43602PWP
advertisement
Manufacturer No:
LM43602PWP
HK JDW NO:
815-LM43602PWP
Package:
16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
LM43602PWP
Description:
16 Terminals 3.5V 16-Pin LM43602 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 200kHz~2.2MHz Tube 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 240
Purchasing and Inquiry
LM43602PWP Overview
This harley voltage regulator utilizes the Tube package for optimized performance. This harley voltage regulator has 16 terminations. There is a SWITCHING REGULATOR type analog IC in this voltage regulator 12v that is used to convey analog signals. The space-saving 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package is available for this voltage regulator. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. On the output pins of this DC DC switching regulator, there is a Adjustable output generated. A voltage regulator 12v such as this one fits the Surface Mount mounting bracket. Voltage regulators should be operated at -40°C~125°C TJ temperature while operating. DC-DC switching regulators reach 200kHz~2.2MHz switching frequencies. Regulator 3.5V can operate with dc to dc voltage regulator's minimum input voltage 3.5V. As shown in the table below, adjusting voltage regulator's output voltage (Min/Fixed) is equal to 1V. Voltage regulators' input voltage is limited to 36V. With its peak reflow temperature of 260, this voltage regulator is essentially indestructible. In order to meet the operation requirements,voltage regulator is designed to provide a nominal input voltage of 12V. This DC/DC regulator belongs to the LM43602 family. The voltage DC DC switching regulator can produce is 28V volts. In order to operate voltage regulator, 16 pins are required. The maximum output current reaches 2A A to meet the switching regulator operation requirements. As the name implies, this voltage regulator belongs to the SIMPLE SWITCHER? family of voltage regulators, and it is a type of switching DC-DC regulator. With 36V as the supply voltage, this DC-DC switching regulator will operate. An external factor does not affect harley voltage regulator's ability to consume 27μA A of quiescent current.
LM43602PWP Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
16 pins
Operating supply voltage of 36V
LM43602PWP Applications
There are a lot of Texas Instruments LM43602PWP Voltage Regulators applications.
  • Computer-related products
  • Special machining machine tools
  • Textile machinery
  • Lathes
  • Electrical power transmission
  • Milling machines
  • Series voltage regulation circuits
  • Telecommunications equipment
  • Imported equipment
  • Hydraulic presses
Step5Bar-code shipping tag
LM43602PWP
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Base Part Number
    LM43602
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    28V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    2A
  • Operating Supply Voltage
    36V
  • Voltage - Input (Min)
    3.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
    Positive
  • Quiescent Current
    27μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1V
  • Frequency - Switching
    200kHz~2.2MHz
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm