  • LM3S6918-EQC50-A2
LM3S6918-EQC50-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S6918-EQC50-A2
HK JDW NO:
815-LM3S6918-EQC50-A2
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Series LM3S6918 100 Pin 50MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 4282
Step5Bar-code shipping tag
LM3S6918-EQC50-A2
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S6918
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of I/O
    38
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    10
  • Connectivity
    Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    1
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • Number of UART Channels
    2
  • Number of Serial I/Os
    7
  • Height
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm