  • LM3940IT-3.3
LM3940IT-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM3940IT-3.3
HK JDW NO:
815-LM3940IT-3.3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
Fixed 2.54mm LM3940 PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 204
Step5Bar-code shipping tag
LM3940IT-3.3
  • Base Part Number
    LM3940
  • Pin Count
    3
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    7.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    15mA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    0V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 100mA
  • Dropout Voltage
    110mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.31V
  • Voltage Tolerance-Max
    5.2%
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    4.7mm
  • Length
    14.986mm
  • Width
    10.16mm
  • Thickness
    4.572mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Functions
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Current Rating
    1A