  • LM3940IMP-3.3/NOPB
LM3940IMP-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3940IMP-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3940IMP-3.3/NOPB
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
Description:
Fixed 2.3mm Tin LM3940 PMIC 3 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 1708
Step5Bar-code shipping tag
LM3940IMP-3.3/NOPB
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Current Rating
    1A
  • Base Part Number
    LM3940
  • Pin Count
    3
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    7.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Max Supply Voltage
    7.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    110μA
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 100mA
  • Dropout Voltage
    110mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.31V
  • Voltage Tolerance-Max
    5.2%
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm
  • Thickness
    1.6mm