  • LM3677TL-1.5/NOPB
LM3677TL-1.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3677TL-1.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3677TL-1.5/NOPB
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
5 Terminals 2.7V 5-Pin LM3677 DC DC Voltage Regulator SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 3MHz Tape & Reel (TR) 5-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 14534
Step5Bar-code shipping tag
LM3677TL-1.5/NOPB
  • Package / Case
    5-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES IN CURRENT MODE; PFM CONTROL TECHNIQUE ALSO POSSIBLE
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Base Part Number
    LM3677
  • Output Voltage
    1.5V
  • Max Output Current
    600mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Quiescent Current
    1.6mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Frequency - Switching
    3MHz
  • Input Voltage (Max)
    5V
    Yes
  • Height
    270μm
  • Length
    1.49mm
  • Width
    1.11mm