  • LM3673TL-1.5/NOPB
LM3673TL-1.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3673TL-1.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3673TL-1.5/NOPB
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
5 Terminals 2.7V 5-Pin LM3673 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) 5-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 5161
Step5Bar-code shipping tag
LM3673TL-1.5/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    5-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Base Part Number
    LM3673
  • Output Voltage
    1.5V
  • Max Output Current
    350mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Quiescent Current
    16μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    2MHz
    Yes
  • Height
    675μm
  • Length
    1.5mm
  • Width
    1.2mm