  • LM3671MFX-1.375
LM3671MFX-1.375
advertisement
Manufacturer No:
LM3671MFX-1.375
HK JDW NO:
815-LM3671MFX-1.375
Datasheet:
LM3671MFX-1.375
Description:
5 Terminals 2.7V 5-Pin LM3671 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 4109
Step5Bar-code shipping tag
LM3671MFX-1.375
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.375V
  • Max Output Current
    600mA
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Quiescent Current
    1.7mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.375V
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Length
    2.9mm