  • LM3671MF-3.3/NOPB
LM3671MF-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3671MF-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3671MF-3.3/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
5 Terminals 5-Pin LM3671 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tape & Reel (TR) 600mA SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
LM3671MF-3.3/NOPB Overview
There is an optimized performance in this voltage regulator because it utilizes the Tape & Reel (TR) package. A voltage regulator consists of 5 terminations. A SWITCHING REGULATOR type of analog IC is equipped with this regulator voltage, which is the type of analog IC that is used in it. There is a SC-74A, SOT-753 package available for this voltage regulator, as DC DC switching regulator is space-saving. There are 1 outputs configured on the voltage regulator. There are output pins on this DC DC switching regulator that generate Fixed output. This voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting. During switching regulator operation, the operating temperature should remain at -40°C~85°C TA. This voltage regulator 12v offers maximum design flexibility with an output current of 600mA. Voltage regulator has a maximum input voltage of 5.5V. This voltage regulator's peak reflow temperature is so high as to make it virtually indestructible. In order to meet the operation requirements,voltage regulator is designed to provide a nominal input voltage of 3.6V. LM3671 is a family of voltage regulators that belong to the DC/DC industry. A voltage of 3.3V volts can be generated by DC DC switching regulator. In order to operate voltage regulator, there are 5 pins that must be connected. The output voltage for this switching regulator should be kept at 1.1V at least. Accordingly, dc to dc voltage regulator's maximum output current is 600mA A. It provides the adjusting voltage regulator's maximal output voltage of 3.3V. Despite external influences, voltage regulator consumes 16μA A of quiescent current. By requiring a minimum voltage of 2.7VV, adjusting voltage regulator reliable performance is guaranteed. PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE-switching regulators provide efficiency and stability. A maximum supply voltage of 5.5V can be used to operate the voltage regulator 12v. With a frequency of 2MHz, dc to dc voltage regulator maintains high accuracy.
LM3671MF-3.3/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
5 pins
PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE
LM3671MF-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3671MF-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Production lines
  • Milling machines
  • Analog precision reference circuits
  • Radio equipment
  • Smart grid
  • Flaw detection equipment
  • Direct power supply system
  • Household control circuits
  • Scientific testing
  • Planers
Step5Bar-code shipping tag
LM3671MF-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Frequency
    2MHz
  • Base Part Number
    LM3671
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    93 %
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    600mA
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    600mA
  • Quiescent Current
    16μA
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    1.1V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm