  • LM3671MF-1.375
LM3671MF-1.375
advertisement
Manufacturer No:
LM3671MF-1.375
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3671MF-1.375
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LM3671MF-1.375
Description:
5 Terminals 2.7V 5-Pin LM3671 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 11380
Step5Bar-code shipping tag
LM3671MF-1.375
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LM3671
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.375V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    600mA
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    1.7mA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    1.375V
  • Length
    2.9mm