  • LM3533TMX-40A/NOPB
LM3533TMX-40A/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3533TMX-40A/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3533TMX-40A/NOPB
Package:
20-WFBGA
Datasheet:
Description:
3.6V 0.4mm PMIC LM3533 20 Pin 500kHz 1MHz 3.6V 20-WFBGA
Purchasing and Inquiry
LM3533TMX-40A/NOPB Overview
Save board space with 20-WFBGA package. In LED drivers, the outputs are all set to 7.This mounting method is Surface Mount.When it emerges as a DC DC Regulator, it shows high-performance and reliability.It is capable of operating at a temperature of -40°C~125°C TJ. Backlight provides many benefits.As a result, it operates on the basis of frequency 500kHz 1MHz.In this case, it operates with terminations of 0.There are 20 pins used to form the base of its configuration.Under 2.7V voltage supply, undetermined failures may occur.Based on our estimates, there are 25 segments.The LED driver can be found under the base part number LM3533.Its output voltage is 40V.There is an optimization that allows a maximum supply voltage of 5.5V.Moreover, it can be classified as Display Drivers due to its characteristics.It is capable of fulfilling its full functionality when the switching frequency remains at 500kHz.When no external factors are present, there is 1.4mA current consumption.
LM3533TMX-40A/NOPB Features
Available in the 20-WFBGA package
Operating temperature of -40°C~125°C TJ
Frequency of 500kHz 1MHz
Supply voltage of 3.6V
Switching frequency of 500kHz
LM3533TMX-40A/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3533TMX-40A/NOPB LED Driver ICs applications.
  • General LED Lighting: Down-lights, Base-lights, Ceiling Lights, Exterior Lights
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • Industrial LED Lighting: Image Recognition Devices
  • Amusement Machines
  • Sports Facility Lighting
  • LED Lighting PFCs, Linear Dimmable
  • Museum lighting
  • LED headlights
  • Linear fluorescent
  • Other Electronic Devices
Step5Bar-code shipping tag
LM3533TMX-40A/NOPB
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    20-WFBGA
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    20
  • Type
    DC DC Regulator
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    Backlight
  • HTS Code
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
    1
  • Supply Voltage
    3.6V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    500kHz 1MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LM3533
  • Number of Outputs
    7
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.6V
  • Quiescent Current
    1.4mA
  • Voltage - Output
    40V
  • Topology
    Step-Up (Boost), Switched Capacitor (Charge Pump)
  • Input Characteristics
    STANDARD
  • Current - Output / Channel
    30mA
  • Internal Switch(s)
  • Dimming
    PWM
  • Number of Segments
    25
  • Switching Frequency
    500kHz
  • Voltage - Supply (Max)
    5.5V
  • Voltage - Supply (Min)
    2.7V