  • LM3519MK-20/NOPB
LM3519MK-20/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3519MK-20/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3519MK-20/NOPB
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
Description:
3/5V 0.95mm PMIC LM3519 6 Pin 5.4MHz 3.6V SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Purchasing and Inquiry
LM3519MK-20/NOPB Overview
The SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package conserves board space. A LED driver with 1 outputs is designed.This mounting method is Surface Mount.Initially, it emerges as a DC DC Regulator with high efficiency and a high degree of reliability.This LED driver can be operated at a temperature of -40°C~85°C TA. Backlight benefits significantly from the program.On the basis of the frequency 5.4MHz, it operates.6 terminations are designed for its operation.Its configuration is based on 6 pins.The segment count is 4.There is a mounting of it by Surface Mount.It is under the base part number LM3519 that the LED driver can be found.A maximum supply voltage of 5.5V is acceptable.A voltage output of 20V is provided by this device.Furthermore, it can be classified as Display Drivers based on its characteristics.This device operates with a minimum input voltage of 2.7V volts.In order to achieve the highest efficiency, it is designed to operate at a low voltage of 2.7V.5.5V is the maximum value of the supply current.Whenever the supply current is lower than 900μA, it can provide high efficiency.The current that can be supplied to the load is 20mA.Having the switching frequency at 8MHz enables this electronic component to perform at its best.There is no external factor that consumes current when there is 550μA current consumption.
LM3519MK-20/NOPB Features
Available in the SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Frequency of 5.4MHz
Supply voltage of 3.6V
Switching frequency of 8MHz
LM3519MK-20/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3519MK-20/NOPB LED Driver ICs applications.
  • High-end retail lighting
  • Linear fluorescent
  • Stage Lighting and Signage
  • Panel lighting
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • Scanners and Handy Terminals
  • LED Lightings for Industrial Equipment
  • Gallery lighting
  • Street lighting
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
Step5Bar-code shipping tag
LM3519MK-20/NOPB
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    OVP
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    DC DC Regulator
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Backlight
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Supply Voltage
    3.6V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Frequency
    5.4MHz
  • Base Part Number
    LM3519
  • Number of Outputs
    1
  • Power Supplies
    3/5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Nominal Supply Current
    900μA
  • Output Current
    20mA
  • Max Supply Current
    900μA
  • Quiescent Current
    550μA
  • Voltage - Output
    20V
  • Topology
    Step-Up (Boost)
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Output Characteristics
    CONSTANT-CURRENT
  • Output Current per Channel
    20mA
  • Input Characteristics
    STANDARD
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Dimming
    PWM
  • Number of Segments
    4
  • Switching Frequency
    8MHz
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm