  • LM3503SQ-35
LM3503SQ-35
advertisement
Manufacturer No:
LM3503SQ-35
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-LM3503SQ-35
Package:
16-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
LM3503SQ-35
Description:
PMIC 1MHz 16-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
LM3503SQ-35 Overview
There is also a 16-WFQFN Exposed Pad package that is used to save space on the board. As part of the design of this LED driver, there are 2 outputs that have been used.The led driver mounting is done by using Surface Mount.As a result, it appears as a DC DC Regulator with a high efficiency and a high degree of reliability.The led light driver is capable of working normally at -40°C~85°C TA.There are many benefits for Backlight.It operates based on the frequency of 1MHz.If the voltage supply is lower than 2.5V, undetermined failures may occur.The voltage at the output terminal is 35V.In this case, the maximum value will be 5.5V.
LM3503SQ-35 Features
Available in the 16-WFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Frequency of 1MHz
LM3503SQ-35 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC LM3503SQ-35 LED Driver ICs applications.
  • Stage Lighting and Signage
  • General lighting
  • Amusement Machines
  • White LED Backlight for portable equipment
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • Street lighting
Step5Bar-code shipping tag
LM3503SQ-35
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    16-WQFN (4x4)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    Backlight
  • Frequency
    1MHz
  • Voltage - Output
    35V
  • Current - Output / Channel
    750mA Switch
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Voltage - Supply (Max)
    5.5V
  • Voltage - Supply (Min)
    2.5V