  • LM3503ITLX-25/NOPB
LM3503ITLX-25/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3503ITLX-25/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3503ITLX-25/NOPB
Package:
10-WFBGA, DSBGA
Description:
3/5V 0.5mm PMIC LM3503 10 Pin 10-WFBGA, DSBGA
Purchasing and Inquiry
LM3503ITLX-25/NOPB Overview
To save space on the board, it has a 10-WFBGA, DSBGA package. As part of the design of this LED driver, there are 2 outputs that have been used.Surface Mount is used to mount the led driver.With high efficiency, it appears as a DC DC Regulator.The led light driver is capable of operating at the operating temperature of -40°C~85°C TA.Backlight provides many benefits.In this case, the terminations are set to 10.Its configuration is based on 10 pins.Undetermined failures may occur when the voltage supply is less than 2.5V.The number of segments is estimated to be 2.It's mounted by Surface Mount.This LED driver has the part number LM3503.The output voltage is 25V.This device contains 10 pins.As a result of its characteristics, it is also classified as Display Drivers.It is necessary to have 5.5V voltages inside systems to power them.Electronic components can function properly when their switching frequency is set to 1MHz.The consumption of current is 1.9mAin the absence of external factors.
LM3503ITLX-25/NOPB Features
Available in the 10-WFBGA, DSBGA package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Operating with the supply voltage of 5.5V
Switching frequency of 1MHz
LM3503ITLX-25/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3503ITLX-25/NOPB LED Driver ICs applications.
  • LED Lighting PFCs, Linear Dimmable
  • Medical surgery lighting
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • General lighting
  • Replacement lamps
  • Street lighting
  • Industrial LED Lighting: Image Recognition Devices
  • Portable lighting
  • Architectural lighting
Step5Bar-code shipping tag
LM3503ITLX-25/NOPB
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e1
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    Backlight
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM3503
  • Pin Count
    2
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Quiescent Current
    1.9mA
  • Voltage - Output
    25V
  • Current - Output / Channel
    600mA Switch
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Switching Frequency
    1MHz
  • Voltage - Supply (Min)
    2.5V
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Width
    1.9mm