  • LM3502SQX-35/NOPB
LM3502SQX-35/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3502SQX-35/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3502SQX-35/NOPB
Package:
16-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
LM3502SQX-35/NOPB
Description:
PMIC LM3502 16 Pin 16-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
LM3502SQX-35/NOPB Overview
Save board space with 16-WFQFN Exposed Pad package. LED drivers designed using this technology use 2 outputs.As a mounting method, Surface Mount is used.The system emerges as a DC DC Regulator with high efficiency.It is able to work normally at the operating temperature of -40°C~85°C TA.As a result, Backlight is likely to benefit greatly.There are 16 pins on the base of this LED driver.A voltage supply less than 2.5V will cause undetermined failures.10 segments are present.This LED driver can be found under the base part number LM3502.35V is the output voltage.Powering systems requires an internal voltage of 5.5V.This electronic component can fully perform its functions when the switching frequency is kept at 1MHz.In the absence of external factors, 1.9mA current is consumed.
LM3502SQX-35/NOPB Features
Available in the 16-WFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Operating with the supply voltage of 5.5V
Switching frequency of 1MHz
LM3502SQX-35/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3502SQX-35/NOPB LED Driver ICs applications.
  • Refrigeration lighting
  • Down lighting
  • Portable lighting
  • Other Electronic Devices
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
  • Stage Lighting and Signage
  • OLED power supply for portable equipment
  • White LED Backlight for portable equipment
  • Industrial LED Lighting: Image Recognition Devices
Step5Bar-code shipping tag
LM3502SQX-35/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    DC DC Regulator
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Backlight
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LM3502
  • Number of Outputs
    2
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Quiescent Current
    1.9mA
  • Voltage - Output
    35V
  • Topology
    Step-Up (Boost)
  • Current - Output / Channel
    750mA Switch
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Dimming
    PWM
  • Number of Segments
    10
  • Switching Frequency
    1MHz
  • Voltage - Supply (Min)
    2.5V
  • Width
    4mm