  • LM3502SQX-16/NOPB
LM3502SQX-16/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3502SQX-16/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3502SQX-16/NOPB
Package:
16-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
LM3502SQX-16/NOPB
Description:
PMIC LM3502 16 Pin 16-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
LM3502SQX-16/NOPB Overview
In order to save board space, the 16-WFQFN Exposed Pad package is used. A LED driver using this design has 2 outputs.Surface Mount represents this mounting method.In this case, it emerges as a DC DC Regulator with a high efficiency.The led light driver can work at -40°C~85°C TA.As a result, Backlight is likely to benefit greatly.This module has 16 pins as its base.Having a voltage supply below 2.5V can lead to undetermined failures.It is estimated that there are 10 segments.Under the base part number LM3502, you'll find this LED driver.There is 16V voltage output from it.It is necessary to use 5.5V voltage to power systems.Electronic components can function properly when their switching frequency is set to 1MHz.In the absence of external factors, there is 1.9mA consumption of current.
LM3502SQX-16/NOPB Features
Available in the 16-WFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Operating with the supply voltage of 5.5V
Switching frequency of 1MHz
LM3502SQX-16/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3502SQX-16/NOPB LED Driver ICs applications.
  • Street lighting
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
  • High-end retail lighting
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • Museum lighting
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • General LED Lighting: Down-lights, Base-lights, Ceiling Lights, Exterior Lights
  • Architectural lighting
Step5Bar-code shipping tag
LM3502SQX-16/NOPB
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Base Part Number
    LM3502
  • Number of Outputs
    2
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Quiescent Current
    1.9mA
  • Voltage - Output
    16V
  • Current - Output / Channel
    400mA Switch
  • Dimming
    PWM
  • Switching Frequency
    1MHz
  • Voltage - Supply (Min)
    2.5V
  • Width
    4mm