  • LM3502SQ-16/NOPB
LM3502SQ-16/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3502SQ-16/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3502SQ-16/NOPB
Package:
16-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
LM3502SQ-16/NOPB
Description:
0.5mm PMIC LM3502 16 Pin 16-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
LM3502SQ-16/NOPB Overview
There is a 16-WFQFN Exposed Pad package on the board that is used to save space. In LED drivers, the outputs are all set to 2.To mount, use Surface Mount.It emerges as a DC DC Regulator, which is efficient and reliable.It is possible for the led light driver to operate at a temperature of -40°C~85°C TA.There are considerable benefits for Backlight.16 terminations are used in its operation.The LED light driver is configured with a base of 0 pins.Undetermined failures may occur when the voltage supply is less than 2.5V.A total of 10 segments are estimated.The mount is in the direction of Surface Mount.A base part number of LM3502 is associated with this LED driver.5.5V is a reasonable voltage.A voltage of 16V is produced by it.As a result, it is designed to operate at a minimal voltage of 2.5V to ensure the most efficiency possible.As long as the maximum supply current is less than 3mA, this device is capable of providing high efficiency.There is no current available to supply to the load.The electronic component can fully perform its functions if the switching frequency is maintained at 1MHz.1.9mA current is consumed in the case of no external factors.
LM3502SQ-16/NOPB Features
Available in the 16-WFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Switching frequency of 1MHz
LM3502SQ-16/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3502SQ-16/NOPB LED Driver ICs applications.
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • White LED Backlight for portable equipment
  • Replacement lamps
  • Scanners and Handy Terminals
  • LED Lighting PFCs, Linear Dimmable
  • General LED Lighting: Down-lights, Base-lights, Ceiling Lights, Exterior Lights
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • Panel lighting
  • Amusement Machines
Step5Bar-code shipping tag
LM3502SQ-16/NOPB
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Backlight
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM3502
  • Number of Outputs
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Output Current
    400mA
  • Max Supply Current
    3mA
  • Quiescent Current
    1.9mA
  • Voltage - Output
    16V
  • Current - Output / Channel
    400mA Switch
  • Dimming
    PWM
  • Switching Frequency
    1MHz
  • Voltage - Supply (Min)
    2.5V
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Height Seated (Max)
    0.85mm
  • Width
    4mm