  • LM3502ITL-44/NOPB
LM3502ITL-44/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3502ITL-44/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3502ITL-44/NOPB
Package:
10-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
LM3502ITL-44/NOPB
Description:
0.5mm PMIC LM3502 10 Pin 10-WFBGA, DSBGA
Purchasing and Inquiry
LM3502ITL-44/NOPB Overview
There is a 10-WFBGA, DSBGA package on the board that is used to save space. Typically, LED drivers have 2 outputs.It is possible to mount the led driver using Surface Mount.When it emerges as a DC DC Regulator, it performs extremely well and is highly reliable.It is capable of working normally at -40°C~85°C TA.Backlight has significant advantages.In this case, it uses 10 terminations.It has a base configuration of 10 pins.There are estimated to be 2 segments.Surface Mount has been mounted with the device.It is under the base part number LM3502 that you can find this LED driver.There is no problem with the voltage of 5.5V.The voltage at the output terminal is 44V.A voltage of 2.5V is its minimal input voltage.The system works with a minimum supply voltage of 2.5V in order to achieve maximum efficiency.In the case of supply current, there is a maximum value of 5.5V.It is possible to provide high efficiency when the maximal supply current is less than 3mA.750mA is the maximum current the load can handle.The electronic component can function fully when the switching frequency is maintained at 1MHz.No external factors cause 1.9mA current to be consumed.
LM3502ITL-44/NOPB Features
Available in the 10-WFBGA, DSBGA package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Switching frequency of 1MHz
LM3502ITL-44/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3502ITL-44/NOPB LED Driver ICs applications.
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • Down lighting
  • LED backlight driver for LCD displays for portable equipment
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • Down lights
  • LED Lighting PFCs, Linear Dimmable
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • White LED Backlight for portable equipment
Step5Bar-code shipping tag
LM3502ITL-44/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Type
    DC DC Regulator
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    Backlight
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM3502
  • Number of Outputs
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Output Current
    750mA
  • Max Supply Current
    3mA
  • Quiescent Current
    1.9mA
  • Voltage - Output
    44V
  • Topology
    Step-Up (Boost)
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Current - Output / Channel
    750mA Switch
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Dimming
    PWM
  • Number of Segments
    2
  • Switching Frequency
    1MHz
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Height Seated (Max)
    0.675mm
  • Width
    1.9mm