  • LM3490IM5-3.3/NOPB
LM3490IM5-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3490IM5-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3490IM5-3.3/NOPB
Description:
Enable Fixed LM3490 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 826
Step5Bar-code shipping tag
LM3490IM5-3.3/NOPB
    Select All
  • Mount
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Power Rating
    300mW
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LM3490
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Max Supply Voltage
    30V
  • Min Supply Voltage
    4.8V
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    300mW
  • Quiescent Current
    400μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    5 %
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    0V
  • Current - Quiescent (Iq)
    4mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 100mA
  • Dropout Voltage
    900mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.9V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    5 %
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.75mm