  • LM3480IM3-12/NOPB
LM3480IM3-12/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3480IM3-12/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3480IM3-12/NOPB
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
Fixed 0.95mm LM3480 PMIC 3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity:
In Stock : 919
Step5Bar-code shipping tag
LM3480IM3-12/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Current Rating
    100mA
  • Base Part Number
    LM3480
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Max Supply Voltage
    30V
  • Min Supply Voltage
    1.5V
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    250mW
  • Quiescent Current
    4mA
  • Accuracy
    5 %
  • Max Output Voltage
    12V
  • Output Voltage 1
    12V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    0V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    2mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 100mA
  • Dropout Voltage
    900mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.9V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Output Voltage Accuracy
    5 %
  • Height
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    1mm