  • LM340T-15/NOPB
LM340T-15/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM340T-15/NOPB
HK JDW NO:
815-LM340T-15/NOPB
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
Fixed 2.54mm Tin LM340 PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 5362
Step5Bar-code shipping tag
LM340T-15/NOPB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.299997g
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    LM340
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    35V
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    1A
  • Max Supply Voltage
    30V
  • Min Supply Voltage
    17.5V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Quiescent Current
    8mA
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    15V
  • Output Voltage 1
    15V
  • Min Input Voltage
    17.7V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    2V @ 1A
  • PSRR
    80dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    2V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    80dB
  • Nominal Output Voltage
    15V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    4.7mm
  • Length
    14.986mm
  • Width
    10.16mm
  • Thickness
    4.572mm