  • LM3355MM-4.1/NOPB
LM3355MM-4.1/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3355MM-4.1/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3355MM-4.1/NOPB
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 2.5V 10-Pin LM3355 DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR REGULATOR 1 Outputs 1MHz Tape & Reel (TR) 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 1234
Step5Bar-code shipping tag
LM3355MM-4.1/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LM3355
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Function
    Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    4.1V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    50mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.5V
  • Input Voltage-Nom
    3.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Topology
    Charge Pump
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    DOUBLER INVERTER
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm