  • LM3354MM-3.3/NOPB
LM3354MM-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3354MM-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3354MM-3.3/NOPB
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
10 Terminals 2.5V 10-Pin LM3354 DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR REGULATOR 1 Outputs 1MHz Tape & Reel (TR) 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 16360
Step5Bar-code shipping tag
LM3354MM-3.3/NOPB
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LM3354
  • Function
    Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    90 %
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    70mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.5V
  • Input Voltage-Nom
    3.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Topology
    Charge Pump
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    DOUBLER INVERTER
  • Height
    860μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm