  • LM3207TLX-2.53/NOPB
LM3207TLX-2.53/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3207TLX-2.53/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3207TLX-2.53/NOPB
Package:
9-WFBGA
Description:
9 Terminals 2.7V 9-Pin LM3207 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) 9-WFBGA
Quantity:
In Stock : 6753
Step5Bar-code shipping tag
LM3207TLX-2.53/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    9-WFBGA
  • Number of Pins
    9
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM3207
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    95 %
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.6V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    650mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.53V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Height Seated (Max)
    0.675mm