  • LM2940SX-10/NOPB
LM2940SX-10/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2940SX-10/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2940SX-10/NOPB
Datasheet:
LM2940SX-10/NOPB
Description:
Fixed 2.54mm Tin LM2940 PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 697
Step5Bar-code shipping tag
LM2940SX-10/NOPB
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
    4
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    10V
  • Max Output Current
    1A
  • Quiescent Current
    15mA
  • Output Voltage 1
    10V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    11.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 1A
  • PSRR
    63dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Input Voltage Absolute-Max
    60V
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.18mm
  • Width
    8.41mm
  • Thickness
    4.44mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C