  • LM2940CSX-12
LM2940CSX-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2940CSX-12
HK JDW NO:
815-LM2940CSX-12
Description:
Fixed 2.54mm LM2940 PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 2378
Step5Bar-code shipping tag
LM2940CSX-12
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 days ago)
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Terminal Pitch
    2.54mm
    4
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    12V
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    10mA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    13.6V
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.8V @ 1A
  • PSRR
    66dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Input Voltage Absolute-Max
    45V
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.18mm
  • Width
    8.41mm
  • Thickness
    4.44mm