  • LM2940CS-15
LM2940CS-15
advertisement
Manufacturer No:
LM2940CS-15
HK JDW NO:
815-LM2940CS-15
Description:
Fixed 2.54mm LM2940 PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 6
Step5Bar-code shipping tag
LM2940CS-15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current Rating
    1A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
    4
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    1A
  • Quiescent Current
    15mA
  • Output Voltage 1
    15V
  • Min Input Voltage
    16.75V
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.8V @ 1A
  • PSRR
    64dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Input Voltage Absolute-Max
    45V
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.18mm
  • Width
    8.41mm
  • Thickness
    4.44mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 days ago)
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
  • Terminal Pitch
    2.54mm