  • LM2940CS-12/NOPB
LM2940CS-12/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2940CS-12/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2940CS-12/NOPB
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
LM2940CS-12/NOPB
Description:
Fixed 2.54mm Tin LM2940 PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Purchasing and Inquiry
LM2940CS-12/NOPB Overview
This Voltage Regulator IC comes inTube packaging. The Liner regulator IC is packaged in TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA case. This gadget has 3 terminations on it, each with a different function. This PMIC chip has an output type of Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of 0°C~125°C degrees, which is its operating temperature. This regulator's output function is configured to be Positive. There are totally 4 pins on this chip. To ensure prompt, sufficient performance, this part features 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. 3 pins are on the chip. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number LM2940 as its basic part number. As you can see, this regulator IC represents a typical Other Regulators component. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 1A. It operates in the 15mA Quiescent Current state.
LM2940CS-12/NOPB Features
500mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
LM2940CS-12/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2940CS-12/NOPB Linear Voltage Regulators applications.
  • Temperature monitoring
  • RF (Radio Frequency)
  • Automated test equipment
  • Pumps
  • Sense & Conrol
  • Game machines
  • Wired/Wireless audio systems
  • Servers
  • Body control modules
  • Aging system
Step5Bar-code shipping tag
LM2940CS-12/NOPB
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Current Rating
    1A
  • Base Part Number
    LM2940
  • Pin Count
    4
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    15mA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    13.6V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.8V @ 1A
  • PSRR
    66dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.18mm
  • Width
    8.41mm
  • Thickness
    4.44mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    0°C~125°C