  • LM2937IMPX-3.3
LM2937IMPX-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2937IMPX-3.3
HK JDW NO:
815-LM2937IMPX-3.3
Description:
Fixed 2.3mm LM2937 PMIC 3 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 99008
Step5Bar-code shipping tag
LM2937IMPX-3.3
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • Current - Supply (Max)
    1.25A
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    400mA
  • Quiescent Current
    2mA
  • Accuracy
    5 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    4.75V
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    2mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 50mA
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Input Voltage Absolute-Max
    26V
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm
  • Thickness
    1.6mm