  • LM2937IMPX-10/NOPB
LM2937IMPX-10/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2937IMPX-10/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2937IMPX-10/NOPB
Description:
Fixed 2.3mm Tin LM2937 PMIC 4 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 225
Step5Bar-code shipping tag
LM2937IMPX-10/NOPB
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    10V
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    400mA
  • Quiescent Current
    2mA
  • Accuracy
    5 %
  • Output Voltage 1
    10V
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 50mA
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Input Voltage Absolute-Max
    26V
  • Output Voltage Accuracy
    5 %
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm
  • Thickness
    1.6mm