  • LM2937IMPX-10
LM2937IMPX-10
advertisement
Manufacturer No:
LM2937IMPX-10
HK JDW NO:
815-LM2937IMPX-10
Datasheet:
LM2937IMPX-10
Description:
Fixed 2.3mm LM2937 PMIC 4 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 3474
Step5Bar-code shipping tag
LM2937IMPX-10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    10V
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    400mA
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    5 %
  • Output Voltage 1
    10V
  • Current - Quiescent (Iq)
    2mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 50mA
  • Dropout Voltage
    1V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Input Voltage Absolute-Max
    26V
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.56mm