  • LM2937IMP-12
LM2937IMP-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2937IMP-12
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2937IMP-12
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
LM2937IMP-12
Description:
Fixed 2.3mm Lead, Tin LM2937 PMIC 4 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 26563
Step5Bar-code shipping tag
LM2937IMP-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 11 hours ago)
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Current Rating
    500A
  • Base Part Number
    LM2937
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    400mA
  • Quiescent Current
    2mA
  • Accuracy
    5 %
  • Output Voltage 1
    12V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 50mA
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Input Voltage Absolute-Max
    26V
  • Output Voltage Accuracy
    5 %
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm
  • Thickness
    1.6mm