  • LM2937ET-12/NOPB
LM2937ET-12/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2937ET-12/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2937ET-12/NOPB
Package:
TO-220-3
Datasheet:
LM2937ET-12/NOPB
Description:
Fixed 2.54mm Tin LM2937 PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 9737
Step5Bar-code shipping tag
LM2937ET-12/NOPB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    LM2937
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    500mA
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    5 %
  • Output Voltage 1
    12V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    0V
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    2mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 50mA
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Output Voltage Accuracy
    5 %
  • Height
    4.7mm
  • Length
    14.986mm
  • Width
    10.16mm
  • Thickness
    4.572mm