  • LM2937ESX-15/NOPB
LM2937ESX-15/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2937ESX-15/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2937ESX-15/NOPB
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
LM2937ESX-15/NOPB
Description:
Fixed 2.54mm Tin LM2937 PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 1755
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LM2937ESX-15/NOPB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    LM2937
  • Pin Count
    4
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    500mA
  • Quiescent Current
    2mA
  • Accuracy
    5 %
  • Output Voltage 1
    15V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    15V
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 50mA
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Input Voltage Absolute-Max
    26V
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.18mm
  • Width
    8.41mm
  • Thickness
    4.44mm