  • LM2936MP-3.3/NOPB
LM2936MP-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2936MP-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2936MP-3.3/NOPB
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
LM2936MP-3.3/NOPB
Description:
Fixed 2.3mm Tin LM2936 PMIC 4 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 29018
Step5Bar-code shipping tag
LM2936MP-3.3/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Current Rating
    50mA
  • Base Part Number
    LM2936
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    2.5mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    50mA
  • Max Supply Voltage
    60V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Quiescent Current
    20μA
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    4V
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    15μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 50mA
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm
  • Thickness
    1.6mm