  • LM2936HVBMAX3.3
LM2936HVBMAX3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2936HVBMAX3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2936HVBMAX3.3
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LM2936HVBMAX3.3
Description:
Fixed LM2936 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 8342
Step5Bar-code shipping tag
LM2936HVBMAX3.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LM2936
  • Pin Count
    8
  • Current - Supply (Max)
    2.5mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    50mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    15μA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    4V
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 50mA
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    60V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C