  • LM2931IBP-3.3
LM2931IBP-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2931IBP-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2931IBP-3.3
Package:
6-VFBGA
Datasheet:
LM2931IBP-3.3
Description:
Fixed 0.5mm LM2931 PMIC 6 6-VFBGA
Quantity:
In Stock : 8106
Step5Bar-code shipping tag
LM2931IBP-3.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Quiescent Current
    1mA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    1mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 100mA
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    300mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    10%
  • Width
    0.955mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-VFBGA
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LM2931
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    15mA