  • LM2853MHX-2.5/NOPB
LM2853MHX-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2853MHX-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2853MHX-2.5/NOPB
Package:
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
14 Terminals 3V 14-Pin LM2853 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 550kHz Tape & Reel (TR) 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
LM2853MHX-2.5/NOPB Overview
Using the Tape & Reel (TR) package, this voltage regulator optimizes the performance of the voltage regulator 12v. A voltage regulator consists of 14 terminations. As a matter of fact, the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with is called SWITCHING REGULATOR. Space-saving 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages are available for this harley voltage regulator. In this case, DC DC switching regulator has 1 outputs configured to it. ICs such as this voltage regulator are capable of generating Fixed outputs through their output pins. Switching regulators like this one can be mounted on the Surface Mount mounting system. Keeping dc to dc voltage regulator's operating temperature at -40°C~125°C TJ is essential when operating. DC-DC switching regulators reach 550kHz switching frequencies. A dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 3V is required for this voltage regulator to operate. 5.5V volts is DC DC switching regulator's maximum input voltage. Due to its 260 high peak reflow temperature, this voltage regulator 12v is virtually indestructible. For operation, switching regulator requires a nominal input voltage of 5V. LM2853 is a family of voltage regulators that belong to the DC/DC industry. There is a possibility that DC DC switching regulator can give voltage at 2.5V volts. In order to operate voltage regulator, there are 14 pins that must be connected. As a general rule, this voltage regulator 12v should keep its output voltage at least at 2.5V. A maximum output current of 3A A is provided to meet the switching regulator operation requirements. This voltage regulator belongs to the SIMPLE SWITCHER? family and is known as a switching DC-DC regulator. There is no external influence on harley voltage regulator as it consumes 850μA A of quiescent current.
LM2853MHX-2.5/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
14 pins
LM2853MHX-2.5/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2853MHX-2.5/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Various CNC machine tools
  • Handheld GPS
  • Telecommunications equipment
  • Balance equipment
  • Flaw detection equipment
  • Gear/thread machining machines
  • seismic instrument power circuits
  • Sink circuits
  • Plate bending machines
  • Hydraulic presses
Step5Bar-code shipping tag
LM2853MHX-2.5/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Base Part Number
    LM2853
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    3A
  • Voltage - Input (Min)
    3V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Quiescent Current
    850μA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    550kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm